כתבות ומחשבות

אני כותבת טור במדור משפחה של עיתון "הארץ" בנושא טיפול ,זוגיות וכל מה שביניהם. תוכלו גם לשמוע אותי בפודקאסט של מדור המשפחה בנושא זוגיות מודרנית ובפודקאסט של פאולה וליאון רוזנברג "יחסינו לאן".

כאן תוכלו למצוא כתבה שכתבתי למוסף "הארץ" על כניסתן של חברות טיפול און ליין לישראל.

 

וכאן כמה מחשבות שלי על התמודדות עם הצלחה וכשלונות. 

המונטאז'

כשהייתי ילדה, אי שם בשנות השמונים העליזות, בימי שישי אבא שלי היה לפעמים לוקח אותי ואת אחותי איתו לעבודה. ואז רגע לפני הנסיעה הביתה עם העיתון לשבת, היינו הולכים לענק הוידיאו ובוחרים שני סרטים. ובאותה תקופה של סופי שבוע של שנות השמונים התעצבה כל ראיית העולם שלנו. למדנו מהי אהבת אמת מה"נסיכה הקסומה", למדנו מה קורה למי שלא מקשיב לכללים (הוא מרטיב את הגיזמו שלו ואז מתחילות צרות) וגם למדנו להאמין ברוח האדם שכן הוא טוב מיסודו, במיוחד אם אתה מכריח אותו לחיות את אותו יום שוב ושוב בעיירה קטנה. אבל הדבר הכי חשוב שלמדנו באותם סופי שבוע הוא מה צריך כדי להצליח. 
ומה שצריך כדי להצליח בחיים זה מונטאז'.

המונטאז' הוא רצף של תמונות קצרות , מלוות במוזיקת רקע מרגשת או קופצנית, שנדחסות ביחד בכדי לקדם את העלילה. המונטאז' שהכי נצרב בתודעה שלנו כילדים הוא מונטאז' האימון של דניאל סאן מקארטה קיד, בו הוא מגלה שכל העבודה השחורה שהוא עשה בניקוי מכוניות וצביעת גדרות בעצם הפכה אותו לרב אמן בקארטה. המונטאז' נמשך בערך שלוש דקות מהסרט. כל העבודה הקשה הזיעה, הספקות, הכשלונות הרגעיים, הכל נמשך בערך שלוש דקות ואז הגיבור ממשיך הלאה לעבר הנצחון המרגש אך הבטוח על יריבו האכזר. (תחשבו על רוקי מתאמן ברוקי 4).

אז מה הבעיה? הבעיה היא שמרבית הזמן בחיים האמיתיים עובר בצביעת גדרות ושטיפת מכוניות שלא תמיד ברור שהיא זו שתוביל אותנו למחוז חפצנו. רק לפעמים יש לנו רגעי ניצחון קטנים שלעיתים אנחנו אפילו לא יודעים לזהות אותם בזמן אמת. המונטאז' לא מראה את הדאגה, הספקות והכשלונות שהם חלק אינהרנטי מהתהליך. שום דבר בסרטים שראינו לא הכין אותנו לזה שרוב החיים הם המונטאז' ואין שום מיסטאר מיאגי שיפנה אותנו בכיוון הנכון. הגיבור של החיים האמיתיים רוב הזמן בוהה באוויר או בדף הריק של הוורד או באתר חיפוש העבודה ומקווה בכל ליבו שהוא עושה את הדבר הנכון.

וכל זה לפני שבכלל דיברנו על זה שאם את אישה, המונטאז' היחידי שקיבלת בשנות השמונים היה זה שהפך אותך מצפרדע לברבור, וכל זה רק כדי להשיג בחור, שהרי זוהי ההצלחה היחידה שאת יכולה לקוות לה. אבל זה כבר נושא למחשבות אחרות.